Elektroterapia
Do elektroterapii wykorzystuje się prąd stały, zmienny lub impulsowy. W zależności od wskazań wykonuje się zabiegi z wykorzystaniem prądów: faradycznych, rosyjskich, interferencyjnych, diadynamicznych, wysokonapięciowych, galwanicznych, TENS, mikroprądów. Stosując prądy zgodnie ze wskazaniami możemy uzyskać efekt przeciwbólowy, przekrwienny, pobudzający, łagodzący, stymulacji mięśni itd.
Ultradźwięki
Ultradźwięki są związane z falą dźwiękową, ale o wyższej częstotliwości. Powstają przez mechaniczne drgania cząstek ośrodka sprężystego. W terapii wykorzystuje się częstotliwości od 1 do 3 MHz. Ultradźwięki powodują wystąpienie w tkankach efektu termicznego, mechanicznego (mikromasaż) i biochemicznego. Ultradźwięki wpływają pozytywnie na: gojenie się złamań i ran, regenerację chrząstki stawowej, uszkodzenia tkanek miękkich, tkanki bliznowate, przepływ krwi. Metoda aplikacji polega na przyłożeniu głowicy ultradźwiękowej do okolicy leczonych tkanek z użyciem środka sprzęgającego.
Terapia skojarzona ultradźwięki + elektroterapia
Zastosowanie dwóch rodzajów terapii w tym samym czasie wobec tych samych tkanek opisuje się jako terapię skojarzoną. Najpowszechniejszą formą terapii skojarzonej jest połączenie ultradźwięków jedną z postaci elektrolecznictwa. Uzasadnieniem stosowania terapii skojarzonej jest fakt, iż podczas jednego zabiegu uzyskujemy efekt terapeutyczny z dwóch zastosowanych zabiegów jednocześnie.